21 Maj 2011

Danmarks bedste madblogger

Skrevet af Karen

Jeg blev nomineret i konkurrencen Danmarks bedste madblogger her i løbet af ugen. Det var stort. I hvert fald de første 1½ minut. Men ...

"Fortæl os, hvorfor du har en madblog". Jeg er jo ikke en madblogger. Og jeg synes jo ikke, at dette er en madblog. Jo, bevares, jeg lægger opskrifter ud i ny og næ og statistisk set fylder maden nok mest her på sitet, men en madblog er det ikke. En madblog er sådan et checket sted dedikeret til mad, med lækre billeder og og alt det der. Se bare forside-kollagen på konkurrencens side:

Og se bare hvad de skriver:

"Madbloggerne er utrættelige. De stiller deres opskrifter til rådighed for andre, de anmelder restauranter og skriver om vin. Nogle specialiserer sig i sundhed, økologi eller fødevarepolitik – andre i ren madglæde. Der findes madbloggere for enhver smag, der kan inspirere dig, give ideer og servere deres smukt stylede madbilleder."

Det kan jeg jo for det første slet ikke leve op til. Jeg roder. Jeg får aldrig skrevet de der anmeldelser (og kommer uendeligt lidt ud at spise, fordi det er så sk... besværligt som vegetar OG glutenoverfølsom OG mælkeoverfølsom - jeg drikker heller ikke vin ...). Jeg får sjældent taget billeder til opskrifterne. Jeg er mildest talt ustabil med hensyn til opdateringer. Og jeg ville ikke ane, hvilke 3-5 opskrifter, jeg skulle stille op med.

Jeg har for det andet heller ikke LYST til at leve op til det. Nå, okay, det er nok lidt løgn. Jeg gad da godt have et site fuld af "smukt stylede madbilleder". Men det rækker hverken mine evner med et kamera, min tid og formentlig heller ikke min tålmodighed til. Kig over til Kirsten i stedet for, hun gør det så godt. Og så er det vegetarisk.

Jeg ved ikke, hvem der har nomineret mig, men jeg fik beskeden som en kommentar til et indlæg, fordi man ikke havde kunne finde min kontaktoplysninger her på sitet. Det lover jo heller ikke godt for dommerpanelets vurdering af det kriterium, der omhandler design og navigation (men der er altså et punkt "Skriv til mig" ude til højre under overskriften "Rundt i universet" og jeg er vild med at få mails fra jer!).

Alt i alt har jeg tænkt mig at takke nej til at deltage i konkurrencen og koncentrere mig om at rydde op, holde mit site bare en lille smule opdateret og helst også forny det lidt. Hvis du af en eller anden grund mener, at det er en dum beslutning, så smid en kommentar herunder. Men det skal være nu - den 23. maj er det for sent.

Åh, fik jeg sagt, at jeg er vildt benovet over, at nogen gad nominere mig? Tak, hvem du/I end er. Jeg blev glad. Det gjorde jeg virkelig. Måske en anden gang, ikke? Når jeg er blevet lidt mere checket ... (muHARhahahahahar).

Tilføj kommentar